Pierwsza aplikacja w języku polskim pomagająca przezwyciężyć strach przed lataniem.

Nowa aplikacja mobilna na telefony komórkowe i tablety została opracowana przez duńską firmę, która od 1980 roku oferuje kursy dla osób cierpiących na awiofobię. Aplikacja zawiera ponad dwadzieścia krótkich filmów informacyjnych, przykłady ćwiczeń relaksacyjnych, charakterystykę najczęstszych typów samolotów, interaktywny model samolotu wyjaśniający podstawowe mechanizmy mające zastosowanie w lotnictwie, oraz mnóstwo artykułów i ilustracji. Wszystko działa w trybie offline oraz trybie samolotowym, co pozwala na używanie aplikacji także podczas lotu.

 

The content of this app

 

Według psychologów lęk przed lataniem (awiofobia) jest silną reakcją psychiczną wywołaną przez bodźce jakimi są przede wszystkim, sam fakt znalezienia się w powietrzu połączony z brakiem elementarnej wiedzy o tym, jak funkcjonuje samolot. Z aplikacją zapoznają nas pilot Ulrik Pedersen oraz psycholog Torben Kjeldsen, przybliżając nam sytuacje powodujące niepokój, tak jak na przykład turbulencje, które są zjawiskiem całkowicie normalnym, a co więcej, nie są niebezpieczne.

Badania przeprowadzone w 2013 roku pokazały, że aż 36% pasażerów linii lotniczych czuje się niepewnie w czasie całego lotu, a aż 68% z nich odczuwa silny niepokój podczas turbulencji, startu lub lądowania.

Pomysłodawca aplikacji Flytryg (niebojesielatac.pl) Ulrik Pedersen, który jest pilotem Skandynawskich Linii Lotniczych SAS, podkreśla, że ​​nowa aplikacja nie może całkowicie wyeliminować ekstremalnych objawów awiofobii. Pomogła natomiast 1/3 pasażerów linii lotniczych, którzy podczas lotu czuli dyskomfort  o nasileniu łagodnym lub umiarkowanym.

Aplikacja Niebojesielatac jest przeznaczona dla tych, które czują się niepewnie i są zdenerwowani podczas lotu. Nic bardziej nie łagodzi tych objawów niż rzeczowe wyjaśnienia najbardziej kompetentnej osoby na pokładzie, czyli pierwszego pilota. Dlatego kapitan Ulrik Pedersen  zapoznaje  pasażerów, między innymi, z najczęściej używanymi podczas rejsów typami samolotów, pokazuje, które miejsca wybrać na pokładzie, aby złagodzić lęk.

 

W aplikacji możemy również posłuchać doświadczonego psychologa Torbena Kjeldsena, który od wielu lat pomaga pasażerom cierpiącym na awiofobię, a także zajmuje się rekrutacją nowych pilotów. Kjeldsen wskazuje tu, między innymi na zgubne skutki używania alkoholu jako środka mającego złagodzić nasz lęk i napięcie podczas lotu. “Alkohol w rzeczywistości wzmacnia objawy lękowe i niestety, jeśli używa się go jako sposób na zwalczenie napięcia, z każdym kolejnym lotem będzie musiało stosować się go w coraz większych ilościach”, zaznacza psycholog.